İSTANBULUN SU KEMERLERİ

 • İSTANBULUN SU KEMERLERİ

İstanbul’da su kemeri denilince akla ilk gelmesi gereken, pek çok kişinin muhakkak gördüğü Bozdoğan Kemeri olarak bilinen Taksim yönünden gelindiğinde Unkapanı’nı geçtikten sonra altından geçtiğimiz Valens Kemeri olarak da bilinen su kemeridir. 

SU KEMERLERİ

İSTANBULUN SU KEMERLERİ

 

BULUŞMA SAATİ:09.00

BULUŞMA YERİ:UNKAPANI VALENS –BOZDOĞAN KEMERİ

TUR ÜCRETİ :50 TL

 

İstanbul’da su kemeri denilince akla ilk gelmesi gereken, pek çok kişinin muhakkak gördüğü Bozdoğan Kemeri olarak bilinen Taksim yönünden gelindiğinde Unkapanı’nı geçtikten sonra altından geçtiğimiz Valens Kemeri olarak da bilinen su kemeridir. Şehzadebaşı ve Saraçhane bölgesindedir. Yükselti farklarından ötürü suyu aşırmak için bu kemerlerden inşaa edilir ve su, üzerinde bulunan künklerin içinden akar gidermiş. Bizans devrinde daha çok sarnıçlarda toplanırken, Osmanlı devrinde zaman içinde akar su halinde çeşmelerden kullanılır olmuş. Evlerde çeşme bulunmuyor, döneminde sadece izinli olarak kimi paşaların konaklarına çeşme konurmuş. Evler kendi sularını çeşmelerden alabildiği gibi sakalar da evlere servis yaparmış. Konumuz şimdilik bu değil.

İstanbul ve çevresindeki su kemerleri Avrupa Yakası’nda Kemerburgaz, Gaziosmanpaşa, Bahçeköy ve Bayrampaşa bölgesinde kalmıştır Bu turumuzda biz İstabulun su yollarını keşfe çıkacağız.

 

Sabah Bozdoğan kemerinde buluşma sonrası kısa bir anlatım sonrası gezimizi yapıyor ve  yola koyuluyoruz. İstanbul su taşıyan kemerlerler olan Kovuk Kemer'e (Eğri Kemer). -Uzun Kemer'e varacıyor ,burada Açık Hava Taş Oyma sergisini görüp kısa bir mola sonrası buradan ayrılıyoruz.. daha sonra Baş Havuza ve Mağlova Kemeri'ne doğru yola çıkacağız. Baş Havuzu görüp ,Mağlova Kemeri'nde mola verip buradan tekrar aracımıza geçiyoruz.Aracımıza binip öğlen yemeği molası için Kemerburgaz çarşıya ulaşıyoruz. Burada serbest zaman veriyoruz.Buluşma saatinde hareket ettikten sonra  Belgrad Ormanı'nın içine Ayvad Bendi'ni göreceğiz.  Buradan hareket edip son noktamız olan Çiftalan Köyüne gidip  Mandıralar ve çamurda yuvarlanan mandalar, Çiftalan Kahvehanesi, eski kömür ocakları,  kahvehanede bir çay molası yapıp dönüş yoluna koyulacağız. 

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

-ulaşım

- Rehberlik hizmetleri

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

- Öğlen yemeği.

- Şahsi harcamalar

 

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Tur Hareket Detayları

Kalkış Yerleri:
  Tur Hareket Tarihleri:
  Günübirlik tur sayfasında bu alanları tasarımdan kaldırın - TARIHLER

  1.Ek Bilgiler

  2.İptal Şartları

  3.Vize Bilgileri

  İSTANBULUN SU KEMERLERİ HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİZ

  Bu tur için toplam puanınız

  Tur ne kadar eğlenceliydi?

  Rehberler ne kadar ilgiliydi?

  Oteller / yemekler nasıldı?

  Tur güzergahı nasıldı?


  Tur Bilgileri

  • günübirlik
  • Su kemerleri
  • 0 212 240 41 35 - +90 212 240 41 36

  Benzer Turlar

  Hipodromdan Divan Yoluna Sarnıçlar ve Saraylar

  Hipodromdan Divan Yoluna Sarnıçlar ve Saraylar

  Günü Birlik

  Lütfen Acente Yetkilisinden sorunuz

  İSTANBULDA ERGUVAN VAKTİ

  İSTANBULDA ERGUVAN VAKTİ

  Günü Birlik

  Lütfen Acente Yetkilisinden sorunuz

  © 2018 Tüm Hakları Saklıdır. Acente2

  Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie)
  Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.